Integrated Device Technology (IDT) 72V211L20J8
72V211L20J8 picture photo
Mfg. Part Number
72V211L20J8
Brief Description
IC FIFO SYNC 512X9 20NS 32-PLCC
Datasheet Download
72V211L20J8.pdf
Availability of 72V211L20J8
QUANTITY
72V211L20J8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 72V211L20J8
Internal Part NumberEIS-72V211L20J8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
Series72V
PackagingTape & Reel (TR)
Memory Size4.5K (512 x 9)
FunctionSynchronous
Data Rate50MHz
Access Time12ns
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Current - Supply (Max)20mA
Retransmit CapabilityNo
FWFT SupportNo
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case32-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package32-PLCC (13.97x11.43)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)72V211L20J8
Related Links72V21, 72V211L20J8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
72V211L20J8 Details Description
Related parts for 72V211L20J8
RES SMD 2.67KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 24 OHM 0606 datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 3W SMB datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 1.81A 62 MOHM TH datasheet.pdf
CONTACT PROBE 1.0MM PITCH datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf