Integrated Device Technology (IDT) 72V225L20TF8
72V225L20TF8 picture photo
Mfg. Part Number
72V225L20TF8
Brief Description
IC FIFO SYNC 1024X18 20NS 64QFP
Datasheet Download
72V225L20TF8.pdf
Availability of 72V225L20TF8
QUANTITY
72V225L20TF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 72V225L20TF8
Internal Part NumberEIS-72V225L20TF8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
Series72V
PackagingTape & Reel (TR)
Memory Size18K (1K x 18)
FunctionSynchronous
Data Rate50MHz
Access Time12ns
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Current - Supply (Max)30mA
Retransmit CapabilityNo
FWFT SupportYes
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)72V225L20TF8
Related Links72V225, 72V225L20TF8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
72V225L20TF8 Details Description
Related parts for 72V225L20TF8
TRANS NPN 60V 5A SOT89 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIA 1/4NPT 5V datasheet.pdf
CAP CER 2.3PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 232 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V 10% BP 1206 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC TUNER AM/FM HIT2 HD 64LQFP datasheet.pdf
CAM FOLLER ECCENTRIC COLLAR datasheet.pdf
HOOK-UP CABLE STRANDED datasheet.pdf
FUSE 250A 1000V 00TN/80 AR datasheet.pdf