| Internal Part Number | EIS-72V235L15TFGI | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Standard Package | 80 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - FIFOs Memory | |
| Series | 72V | |
| Packaging | Tray | |
| Memory Size | 36K (2K x 18) | |
| Function | Synchronous | |
| Data Rate | 66.7MHz | |
| Access Time | 10ns | |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V | |
| Current - Supply (Max) | 30mA | |
| Bus Directional | - | |
| Expansion Type | Depth, Width | |
| Programmable Flags Support | Yes | |
| Retransmit Capability | No | |
| FWFT Support | No | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |