Integrated Device Technology (IDT) 72V241L20J
72V241L20J picture photo
Mfg. Part Number
72V241L20J
Brief Description
IC FIFO SYNC 4KX9 20NS 32PLCC
Datasheet Download
72V241L20J.pdf
Availability of 72V241L20J
QUANTITY
72V241L20J Order Process
Ship out your order
Specifications of 72V241L20J
Internal Part NumberEIS-72V241L20J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
Series72V
PackagingTube
Memory Size36K (4K x 9)
FunctionSynchronous
Data Rate50MHz
Access Time12ns
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Current - Supply (Max)20mA
Retransmit CapabilityNo
FWFT SupportNo
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case32-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package32-PLCC (13.97x11.43)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)72V241L20J
Related Links72V24, 72V241L20J Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
72V241L20J Details Description
Related parts for 72V241L20J
THERMISTOR PTC 120V 20 OHM 120C datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 140MA 5.93 OHM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 24V datasheet.pdf