Integrated Device Technology (IDT) 72V241L20J
72V241L20J picture photo
Mfg. Part Number
72V241L20J
Manufacturer
Product Category
Logic - FIFOs Memory
Brief Description
IC FIFO SYNC 4KX9 20NS 32PLCC
Datasheet Download
72V241L20J.pdf
Availability of 72V241L20J
QUANTITY
72V241L20J Order Process
Ship out your order
Specifications of 72V241L20J
Internal Part NumberEIS-72V241L20J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
Series72V
PackagingTube
Memory Size36K (4K x 9)
FunctionSynchronous
Data Rate50MHz
Access Time12ns
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Current - Supply (Max)20mA
Bus DirectionalUni-Directional
Expansion TypeDepth, Width
Programmable Flags SupportYes
Retransmit CapabilityNo
FWFT SupportNo
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case32-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package32-PLCC (13.97x11.43)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)72V241L20J
Related Links72V24, 72V241L20J Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
72V241L20J Details Description
Related parts for 72V241L20J
FUSE GLASS 10A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 47POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
IC MICROPWR COMP DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 18V datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO -12V 1.5A 12MSOP datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
OSC 6.0000 MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 2.5KV RADIAL datasheet.pdf