Integrated Device Technology (IDT) 72V253L7-5PF8
72V253L7-5PF8 picture photo
Mfg. Part Number
72V253L7-5PF8
Manufacturer
Product Category
Logic - FIFOs Memory
Brief Description
IC FIFO 4096X18 7-5NS 80QFP
Datasheet Download
72V253L7-5PF8.pdf
Availability of 72V253L7-5PF8
QUANTITY
72V253L7-5PF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 72V253L7-5PF8
Internal Part NumberEIS-72V253L7-5PF8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
Series72V
PackagingTape & Reel (TR)
Memory Size72K (4K x 18)(8K x 9)
FunctionSynchronous
Data Rate133.3MHz
Access Time5ns
Voltage - Supply3.15 V ~ 3.45 V
Current - Supply (Max)35mA
Bus DirectionalUni-Directional
Expansion TypeDepth, Width
Programmable Flags SupportYes
Retransmit CapabilityYes
FWFT SupportYes
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case80-LQFP
Supplier Device Package80-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)72V253L7-5PF8
Related Links72V253, 72V253L7-5PF8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
72V253L7-5PF8 Details Description
Related parts for 72V253L7-5PF8
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 12POS SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
REF DESIGN MCP1630V BI-DIR 4CELL datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38.4MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO214AC datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf