| Internal Part Number | EIS-72V271LA15PFGI8 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Standard Package | 750 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - FIFOs Memory | |
| Series | 72V | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Memory Size | 288K (32K x 9) | |
| Function | Synchronous | |
| Data Rate | 66.7MHz | |
| Access Time | 10ns | |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V | |
| Current - Supply (Max) | 55mA | |
| FWFT Support | Yes | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 64-LQFP | |
| Supplier Device Package | 64-TQFP (14x14) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 72V271LA15PFGI8 | |
 | 0803922 | UNPRINTED MARKER CARDS | datasheet.pdf | |
 | 23J1R0 | RES 1 OHM 3W 5% AXIAL | datasheet.pdf | |