| Internal Part Number | EIS-72V273L10PFG | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Standard Package | 45 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - FIFOs Memory | |
| Series | 72V | |
| Packaging | Tray | |
| Memory Size | 288K (16K x 18)(32K x 9) | |
| Function | Synchronous | |
| Data Rate | 100MHz | |
| Access Time | 6.5ns | |
| Voltage - Supply | 3.15 V ~ 3.45 V | |
| Current - Supply (Max) | 35mA | |
| FWFT Support | Yes | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |