| Internal Part Number | EIS-72V283L6BC | |
| Standard Package | 21 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - FIFOs Memory | |
| Series | 72V | |
| Packaging | Tray | |
| Memory Size | 576K (32K x 18)(64K x 9) | |
| Function | Synchronous | |
| Data Rate | 166MHz | |
| Access Time | 4ns | |
| Voltage - Supply | 3.15 V ~ 3.45 V | |
| Current - Supply (Max) | 35mA | |
| Programmable Flags Support | Yes | |
| Retransmit Capability | Yes | |
| FWFT Support | Yes | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |