| Internal Part Number | EIS-72V283L7-5BC | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Standard Package | 21 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - FIFOs Memory | |
| Series | 72V | |
| Packaging | Tray | |
| Memory Size | 576K (32K x 18)(64K x 9) | |
| Function | Synchronous | |
| Data Rate | 133.3MHz | |
| Access Time | 5ns | |
| Voltage - Supply | 3.15 V ~ 3.45 V | |
| Current - Supply (Max) | 35mA | |
| FWFT Support | Yes | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 100-LBGA | |
| Supplier Device Package | 100-CABGA (11x11) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 72V283L7-5BC | |
| Related Links | 72V283, 72V283L7-5BC Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor | |
 | 1N4370A_T50R | DIODE ZENER 2.4V 500MW DO35 | datasheet.pdf | |