Integrated Device Technology (IDT) 72V70180PFG8
72V70180PFG8 picture photo
Mfg. Part Number
72V70180PFG8
Manufacturer
Product Category
Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Brief Description
IC DGTL SW 128X128 3.3V 64-TQFP
Datasheet Download
72V70180PFG8.pdf
Availability of 72V70180PFG8
QUANTITY
72V70180PFG8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 72V70180PFG8
Internal Part NumberEIS-72V70180PFG8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Series72V
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultiplexer
Circuit1 x 4:4
Independent Circuits1
Current - Output High, Low-
Voltage Supply SourceSingle Supply
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)72V70180PFG8
Related Links72V701, 72V70180PFG8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
72V70180PFG8 Details Description
Related parts for 72V70180PFG8
CAP FILM 5600PF 20% 3KVDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE TIE STD WR BLK 6.2" datasheet.pdf
FUSE AUTO 60A 58VDC AUTO LINK datasheet.pdf
STRINGLIGHT 10SOCKT 100' W/GUARD datasheet.pdf
LED RED DIFF 2.9MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.3A 5TSOP datasheet.pdf
ROUND SPACER M2 NYLON 1/4" datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TINMAN HEADER ASSY6X8 OPEN SEQ datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 10% 700V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf