| Internal Part Number | EIS-72V70210DA | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Standard Package | 30 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders | |
| Series | 72V | |
| Packaging | Tray | |
| Type | Multiplexer | |
| Circuit | 1 x 32:32 | |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |