| Internal Part Number | EIS-72V70800TFG8 | |
| Standard Package | 1,250 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders | |
| Series | 72V | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Multiplexer | |
| Circuit | 1 x 4:4 | |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 64-LQFP | |
| Supplier Device Package | 64-TQFP (10x10) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 72V70800TFG8 | |
| Related Links | 72V708, 72V70800TFG8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor | |
 | PVT212 | IC RELAY PHOTOVO 150V 550MA 6DIP | datasheet.pdf | |