| Internal Part Number | EIS-72V82L20PA8 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Packaging | Carrier Tape Update 22/Jul/2015 Carrier Tape Update 23/Oct/2015 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - FIFOs Memory | |
| Series | 72V | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Memory Size | 18K (1K x 9 x 2) | |
| Function | Asynchronous | |
| Data Rate | 33.3MHz | |
| Access Time | 20ns | |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V | |
| Current - Supply (Max) | 100mA | |
| Bus Directional | Uni-Directional | |
| Expansion Type | Depth, Width | |
| Programmable Flags Support | No | |
| Retransmit Capability | Yes | |
| FWFT Support | No | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) | |