Integrated Device Technology (IDT) 72V841L20TF
72V841L20TF picture photo
Mfg. Part Number
72V841L20TF
Brief Description
IC FIFO SYNC 2048X18 20NS 64QFP
Datasheet Download
72V841L20TF.pdf
Availability of 72V841L20TF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
72V841L20TF Order Process
Ship out your order
Specifications of 72V841L20TF
Internal Part NumberEIS-72V841L20TF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 31/Jul/2014
Standard Package80
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
Series72V
PackagingTray
Memory Size72K (4K x 9 x 2)
FunctionSynchronous
Data Rate50MHz
Access Time12ns
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Current - Supply (Max)40mA
Bus DirectionalBi-Directional
Expansion TypeDepth, Width
Programmable Flags SupportYes
Retransmit CapabilityNo
FWFT SupportNo
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)72V841L20TF
Related Links72V84, 72V841L20TF Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
72V841L20TF Details Description
Related parts for 72V841L20TF
IC VREF SHUNT 4.096V TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING PND 2MM 10POS DUAL datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS VERT PCB TIN datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 19POS datasheet.pdf
RES 210K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP TRIM 1-14PF 250V THRU HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf