| Internal Part Number | EIS-72V8981JG8 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 450 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders | |
| Series | 72V | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Multiplexer | |
| Circuit | 1 x 4:4 | |
| Independent Circuits | 1 | |
| Current - Output High, Low | - | |
| Voltage Supply Source | Single Supply | |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |