C&K Components 7303K12ZBE
7303K12ZBE picture photo
Mfg. Part Number
7303K12ZBE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7303K12ZBE.pdf
Availability of 7303K12ZBE
QUANTITY
7303K12ZBE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7303K12ZBE
Internal Part NumberEIS-7303K12ZBE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series7000
PackagingBulk
Circuit3PDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeLocking Lever
Actuator Length18.59mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialAluminum
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7303K12ZBE
Related Links7303K, 7303K12ZBE Datasheet, C&K Components Distributor
7303K12ZBE Details Description
Related parts for 7303K12ZBE
RES SMD 60.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 1A 280 MOHM TH datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND GREEN datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V 20% BX 1206 datasheet.pdf
RES 10K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
PAC-MICR-HE20-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf