Everlight Electronics Co Ltd 7343-2USOC/H2/S400-A6
7343-2USOC/H2/S400-A6 picture photo
Mfg. Part Number
7343-2USOC/H2/S400-A6
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED RED CLEAR 4.6MM ROUND T/H
Datasheet Download
7343-2USOC/H2/S400-A6.pdf
Availability of 7343-2USOC/H2/S400-A6
QUANTITY
7343-2USOC/H2/S400-A6 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7343-2USOC/H2/S400-A6
Internal Part NumberEIS-7343-2USOC/H2/S400-A6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingBulk
ColorRed
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating1250mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 4.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test20mA
Viewing Angle20°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant615nm
Wavelength - Peak621nm
Features-
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageT-1 3/4
Size / Dimension-
Height (Max)8.85mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7343-2USOC/H2/S400-A6
Related Links7343-2USOC, 7343-2USOC/H2/S400-A6 Datasheet, Everlight Electronics Co Ltd Distributor
7343-2USOC/H2/S400-A6 Details Description
Related parts for 7343-2USOC/H2/S400-A6
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
POTTING COMPOUND HIGHTEMP 375ML datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 1M OHM 6SIP datasheet.pdf