Qualtek Electronics Corp. 736W-B/102
736W-B/102 picture photo
Mfg. Part Number
736W-B/102
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR THRM 15A 125VAC ROCKER
Datasheet Download
736W-B/102.pdf
Availability of 736W-B/102
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
736W-B/102 Order Process
Ship out your order
Specifications of 736W-B/102
Internal Part NumberEIS-736W-B/102
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series736W
Breaker TypeThermal
Current Rating15A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Number of Poles1
Actuator TypeRocker
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)736W-B/102
Related Links736W-, 736W-B/102 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
736W-B/102 Details Description
Related parts for 736W-B/102
IC SW CURR LIMIT HI SIDE 8-SOP datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 550MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
LED IND LIGHT RED 28V QC PNL MT datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 4V X6S 0204 datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SPIRAL WRAP .25 6.3MMX1000' FIRE datasheet.pdf
THERMOSTAT 70 DEG NO 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 1KV X7R NONSTND datasheet.pdf