Switchcraft Inc. 7380-3PG-300
7380-3PG-300 picture photo
Mfg. Part Number
7380-3PG-300
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
7380-3PG-300.pdf
Availability of 7380-3PG-300
QUANTITY
7380-3PG-300 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7380-3PG-300
Internal Part NumberEIS-7380-3PG-300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMini-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7380-3PG-300
Related Links7380-3, 7380-3PG-300 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
7380-3PG-300 Details Description
Related parts for 7380-3PG-300
IC REG LDO 5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 10-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 620PF 50V U2J 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONV 5.2KV ISO SIP7 TH 2W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD323 datasheet.pdf