FFF 73983-1012LF
73983-1012LF picture photo
Mfg. Part Number
73983-1012LF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
M1000 SIG HDR ST
Datasheet Download
73983-1012LF.pdf
Availability of 73983-1012LF
QUANTITY
73983-1012LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 73983-1012LF
Internal Part NumberEIS-73983-1012LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package480
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMetral® 1000
PackagingTube
Connector Usage-
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleHigh Speed
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical30 Signal, 6 Ground
FeaturesShielded
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorNatural
Current Rating1A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)73983-1012LF
Related Links73983-, 73983-1012LF Datasheet, FFF Distributor
73983-1012LF Details Description
Related parts for 73983-1012LF
RES SMD 8.2K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A .100 30POS 30AU datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 7.5W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OSC VCXO 22.5792MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS 45DEG 5MM datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CORD 4 POS MALE, RA 4M 22 AWG datasheet.pdf
OSC XO 33.178MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0062UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf