Qualtek Electronics Corp. 739W-X2/03
739W-X2/03 picture photo
Mfg. Part Number
739W-X2/03
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
OUTLET PWR NEMA 5-15R SNAPIN/IDC
Datasheet Download
739W-X2/03.pdf
Availability of 739W-X2/03
QUANTITY
739W-X2/03 Order Process
Ship out your order
Specifications of 739W-X2/03
Internal Part NumberEIS-739W-X2/03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsIEC Connector Designations
RoHS InformationCertificate of Declaration RoHS
Featured ProductAC Receptacles
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series739W
PackagingBulk
Connector StyleNEMA 5-15
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL125VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationIDC
Switch Features-
FeaturesTerminating Cover
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 24.50mm x 24.50mm
Panel Thickness0.031" ~ 0.071" (0.79mm ~ 1.80mm)
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)739W-X2/03
Related Links739W-, 739W-X2/03 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
739W-X2/03 Details Description
Related parts for 739W-X2/03
RES SMD 34 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
SWITCH SPDT .1A 125V PIN PLUNGER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 768 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL 1MSPS 28TQFN datasheet.pdf
PROTECTIVE TUBE FIBER 500MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf