Qualtek Electronics Corp. 739W-X2/31
739W-X2/31 picture photo
Mfg. Part Number
739W-X2/31
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
OUTLET PWR NEMA SNAPIN/IDC
Datasheet Download
739W-X2/31.pdf
Availability of 739W-X2/31
QUANTITY
739W-X2/31 Order Process
Ship out your order
Specifications of 739W-X2/31
Internal Part NumberEIS-739W-X2/31
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAC Receptacles
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series739W
PackagingBulk
Connector StyleNEMA 5-20
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL20A
Voltage - UL125VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationIDC
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout Dimensions-
Panel Thickness-
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
Approvals-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)739W-X2/31
Related Links739W-, 739W-X2/31 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
739W-X2/31 Details Description
Related parts for 739W-X2/31
RES 5.9K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC AXIAL datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 3% SOT23-5 datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR TS2007IQT datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 50V 20% 1410 datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.43 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
Connector Header 40 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf