CTS Electronic Components 73E6R068F
73E6R068F picture photo
Mfg. Part Number
73E6R068F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.068 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
73E6R068F.pdf
Availability of 73E6R068F
QUANTITY
73E6R068F Order Process
Ship out your order
Specifications of 73E6R068F
Internal Part NumberEIS-73E6R068F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
Series73E6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.068
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.71mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)73E6R068F
Related Links73E6, 73E6R068F Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
73E6R068F Details Description
Related parts for 73E6R068F
TRANS 2PNP 50V 0.15A 6UMT datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM PUSH datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.7MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN HDR R/A THOLE GOLD 30POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 600W datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 20% 2000VDC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf