CTS Electronic Components 73L1R47J
73L1R47J picture photo
Mfg. Part Number
73L1R47J
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.47 OHM 5% 1/10W 0402
Datasheet Download
73L1R47J.pdf
Availability of 73L1R47J
QUANTITY
73L1R47J Order Process
Ship out your order
Specifications of 73L1R47J
Internal Part NumberEIS-73L1R47J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
Series73L1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)73L1R47J
Related Links73L1, 73L1R47J Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
73L1R47J Details Description
Related parts for 73L1R47J
CAP TANT 4.7UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-UDFN datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 52POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN SSMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SQUARE HEAVY DUTY THREADED INSER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC OPAMP 4GHZ SGL FET 8MSOP datasheet.pdf