CTS Electronic Components 73L1R91J
73L1R91J picture photo
Mfg. Part Number
73L1R91J
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.91 OHM 5% 1/10W 0402
Datasheet Download
73L1R91J.pdf
Availability of 73L1R91J
QUANTITY
73L1R91J Order Process
Ship out your order
Specifications of 73L1R91J
Internal Part NumberEIS-73L1R91J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
Series73L1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.91
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)73L1R91J
Related Links73L1, 73L1R91J Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
73L1R91J Details Description
Related parts for 73L1R91J
DEKAFIX GW 6 MARKED 55 50/CD datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
I-PASS PLUS CXP EF EXT CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
IMCV-LIM, 10/100-CWDM-SM1390-SC datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO 7SOIC datasheet.pdf
CAP CER 24PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf