CTS Electronic Components 73L3R56J
73L3R56J picture photo
Mfg. Part Number
73L3R56J
Brief Description
RES SMD 0.56 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
73L3R56J.pdf
Availability of 73L3R56J
QUANTITY
73L3R56J Order Process
Ship out your order
Specifications of 73L3R56J
Internal Part NumberEIS-73L3R56J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
Series73L3
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)73L3R56J
Related Links73L3, 73L3R56J Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
73L3R56J Details Description
Related parts for 73L3R56J
FIXED IND 220NH 550MA 330 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 22-26AWG CRIMP TERM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
LABEL SHEET LASER PRINTER WHITE datasheet.pdf
508 TB RIS CLA INTERLACE datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
HD 38999 187C 187#23 PIN RECP datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf