CTS Electronic Components 73L3R56J
73L3R56J picture photo
Mfg. Part Number
73L3R56J
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.56 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
73L3R56J.pdf
Availability of 73L3R56J
QUANTITY
73L3R56J Order Process
Ship out your order
Specifications of 73L3R56J
Internal Part NumberEIS-73L3R56J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
Series73L3
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)73L3R56J
Related Links73L3, 73L3R56J Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
73L3R56J Details Description
Related parts for 73L3R56J
CAP ALUM 470UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
MAT KIT 3LAYER VINYL GREY 24X48" datasheet.pdf
IC SRAM NONVOLATILE CNTRLR 8DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
SLA 23/180B 3.2SN OG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
IC MPU SITARA 375MHZ 361NFBGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf