CTS Electronic Components 73M1R007F
73M1R007F picture photo
Mfg. Part Number
73M1R007F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.007 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
73M1R007F.pdf
Availability of 73M1R007F
QUANTITY
73M1R007F Order Process
Ship out your order
Specifications of 73M1R007F
Internal Part NumberEIS-73M1R007F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
Series73M1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.007
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±180ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.244" L x 0.122" W (6.20mm x 3.10mm)
Height0.047" (1.20mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)73M1R007F
Related Links73M1, 73M1R007F Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
73M1R007F Details Description
Related parts for 73M1R007F
FUSE GLASS 2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 50V datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 1500UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 5PIN SLD CUP datasheet.pdf
ETHERNET AVB ENDPOINT IP CORE datasheet.pdf
GUIDE HOUSING datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf