CTS Electronic Components 73M2R008F
73M2R008F picture photo
Mfg. Part Number
73M2R008F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.008 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
73M2R008F.pdf
Availability of 73M2R008F
QUANTITY
73M2R008F Order Process
Ship out your order
Specifications of 73M2R008F
Internal Part NumberEIS-73M2R008F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
Series73M2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.008
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.138" W (6.40mm x 3.50mm)
Height0.047" (1.20mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)73M2R008F
Related Links73M2, 73M2R008F Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
73M2R008F Details Description
Related parts for 73M2R008F
MOSFET N-CH 20V 93A DPAK datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A TO220-3 datasheet.pdf
CONN GASKET SEAL RING 9005 PG 16 datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
EXPLOSIONPROOF LIMIT SWES LSX datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 200V Y5U 3025 datasheet.pdf