Maxim Integrated 73S8014R-ILR/F
73S8014R-ILR/F picture photo
Mfg. Part Number
73S8014R-ILR/F
Manufacturer
Product Category
Interface - Specialized
Brief Description
IC SMART CARD 7816 EMV 20-SOIC
Datasheet Download
73S8014R-ILR/F.pdf
Availability of 73S8014R-ILR/F
QUANTITY
73S8014R-ILR/F Order Process
Ship out your order
Specifications of 73S8014R-ILR/F
Internal Part NumberEIS-73S8014R-ILR/F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesReplacing 8024 Devices with the Teridian 73S8014R/RN
Replacing the 73S8014R with the 73S8014BL
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
Standard Package1,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Specialized
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ApplicationsSet-Top Boxes
Interface-
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Mounting TypeSurface Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)73S8014R-ILR/F
Related Links73S8014, 73S8014R-ILR/F Datasheet, Maxim Integrated Distributor
73S8014R-ILR/F Details Description
Related parts for 73S8014R-ILR/F
TRANSDUCER 1-5V 1000# PRES datasheet.pdf
IC OTP 1MBIT 120NS 32VSOP datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
RES 20 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1.2A AXIAL datasheet.pdf
JT 15C 14#20 1#16 SKT PLUG datasheet.pdf
LJT 6C 6#22D SKT RECP datasheet.pdf
10000UF 250V 76X146MM 85C 10000H datasheet.pdf