C&K Components 7401K12AV2BE3
7401K12AV2BE3 picture photo
Mfg. Part Number
7401K12AV2BE3
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7401K12AV2BE3.pdf
Availability of 7401K12AV2BE3
QUANTITY
7401K12AV2BE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7401K12AV2BE3
Internal Part NumberEIS-7401K12AV2BE3
Category Switches
FamilyToggle Switches
Circuit4PDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeLocking Lever
Actuator Length18.59mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesRed Anodized
Actuator MaterialAluminum
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7401K12AV2BE3
Related Links7401K1, 7401K12AV2BE3 Datasheet, C&K Components Distributor
7401K12AV2BE3 Details Description
Related parts for 7401K12AV2BE3
RES ARRAY 4 RES 27K OHM 8SIP datasheet.pdf
IC RCVR 289-CABGA datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMA datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 285MA 1.2 OHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-9VOUT SMD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 1MM 17POS datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 7.87MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 150MA SOD323 datasheet.pdf
IC FPGA 500 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 50POS .050 SMD datasheet.pdf
C/A, CXP MPO- LC, DUPLEX, 24F,OM datasheet.pdf