C&K Components 7401K12V41GE
7401K12V41GE picture photo
Mfg. Part Number
7401K12V41GE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V
Datasheet Download
7401K12V41GE.pdf
Availability of 7401K12V41GE
QUANTITY
7401K12V41GE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7401K12V41GE
Internal Part NumberEIS-7401K12V41GE
Category Switches
FamilyToggle Switches
Circuit4PDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeLocking Lever
Actuator Length18.59mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialAluminum
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7401K12V41GE
Related Links7401K1, 7401K12V41GE Datasheet, C&K Components Distributor
7401K12V41GE Details Description
Related parts for 7401K12V41GE
RES SMD 2K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 460MA 1.12 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 51A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
21 SIL VERT SOCKET 4.6MM datasheet.pdf
KIT REF DESIGN LYTSWITCH datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T25 6.63" datasheet.pdf