C&K Components 7401P1YZ3QE
7401P1YZ3QE picture photo
Mfg. Part Number
7401P1YZ3QE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V
Datasheet Download
7401P1YZ3QE.pdf
Availability of 7401P1YZ3QE
QUANTITY
7401P1YZ3QE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7401P1YZ3QE
Internal Part NumberEIS-7401P1YZ3QE
Category Switches
FamilyToggle Switches
Circuit4PDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length21.33mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.062" (1.5mm)
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7401P1YZ3QE
Related Links7401P, 7401P1YZ3QE Datasheet, C&K Components Distributor
7401P1YZ3QE Details Description
Related parts for 7401P1YZ3QE
CONN HEADER .100 DUAL R/A 24POS datasheet.pdf
RES SMD 39.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 7/16 5V MINI datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 2CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 1.8UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 312MA 3.12 OHM datasheet.pdf