C&K Components 7405L40YZQE
7405L40YZQE picture photo
Mfg. Part Number
7405L40YZQE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V
Datasheet Download
7405L40YZQE.pdf
Availability of 7405L40YZQE
QUANTITY
7405L40YZQE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7405L40YZQE
Internal Part NumberEIS-7405L40YZQE
Category Switches
FamilyToggle Switches
Circuit4PDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeSnap Top
Actuator Length-
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7405L40YZQE
Related Links7405L, 7405L40YZQE Datasheet, C&K Components Distributor
7405L40YZQE Details Description
Related parts for 7405L40YZQE
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 5.62M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN SOCKET 10POS FLAT CABLE IDC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf