CTS Electronic Components 740X043184JP
740X043184JP picture photo
Mfg. Part Number
740X043184JP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 2 RES 180K OHM 0302
Datasheet Download
740X043184JP.pdf
Availability of 740X043184JP
QUANTITY
740X043184JP Order Process
Ship out your order
Specifications of 740X043184JP
Internal Part NumberEIS-740X043184JP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series740
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±5%
Number of Resistors2
Number of Pins4
Power Per Element31mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0302 (0805 Metric), Convex, Long Side Terminals
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.031" L x 0.024" W (0.80mm x 0.60mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)740X043184JP
Related Links740X04, 740X043184JP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
740X043184JP Details Description
Related parts for 740X043184JP
FUSE 500A 690V 3TN/80 AR UC datasheet.pdf
FIXED IND 4.3UH 10A 8.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 12pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES 5 OHM 2.5W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
IC DDR 256M 166MHZ 90BGA datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS SPST-NO 10A datasheet.pdf