CTS Electronic Components 740X043560JP
740X043560JP picture photo
Mfg. Part Number
740X043560JP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 2 RES 56 OHM 0302
Datasheet Download
740X043560JP.pdf
Availability of 740X043560JP
QUANTITY
740X043560JP Order Process
Ship out your order
Specifications of 740X043560JP
Internal Part NumberEIS-740X043560JP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information740-746 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series740
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Number of Resistors2
Number of Pins4
Power Per Element31mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0302 (0805 Metric), Convex, Long Side Terminals
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.031" L x 0.024" W (0.80mm x 0.60mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)740X043560JP
Related Links740X04, 740X043560JP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
740X043560JP Details Description
Related parts for 740X043560JP
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES 8.20 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS SKT datasheet.pdf
RES 475K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf