CTS Electronic Components 741C0831002FP
741C0831002FP picture photo
Mfg. Part Number
741C0831002FP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 0804
Datasheet Download
741C0831002FP.pdf
Availability of 741C0831002FP
QUANTITY
741C0831002FP Order Process
Ship out your order
Specifications of 741C0831002FP
Internal Part NumberEIS-741C0831002FP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series741
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0804, Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.079" L x 0.039" W (2.00mm x 1.00mm)
Height0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)741C0831002FP
Related Links741C08, 741C0831002FP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
741C0831002FP Details Description
Related parts for 741C0831002FP
FIXED IND 47UH 1.77A 118.5 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
IC DAC 8BIT VOUT TSOT23-8 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V TO-220-3 datasheet.pdf
RES 432 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf