CTS Electronic Components 741C083103J
741C083103J picture photo
Mfg. Part Number
741C083103J
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 0804
Datasheet Download
741C083103J.pdf
Availability of 741C083103J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
741C083103J Order Process
Ship out your order
Specifications of 741C083103J
Internal Part NumberEIS-741C083103J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package10,000
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.079" L x 0.039" W (2.00mm x 1.00mm)
Height0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)741C083103J
Related Links741C0, 741C083103J Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
741C083103J Details Description
Related parts for 741C083103J
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
GDT 150V 10KA datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf