CTS Electronic Components 741C083333J
741C083333J picture photo
Mfg. Part Number
741C083333J
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 33K OHM 0804
Datasheet Download
741C083333J.pdf
Availability of 741C083333J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
741C083333J Order Process
Ship out your order
Specifications of 741C083333J
Internal Part NumberEIS-741C083333J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package10,000
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)33k
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.079" L x 0.039" W (2.00mm x 1.00mm)
Height0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)741C083333J
Related Links741C0, 741C083333J Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
741C083333J Details Description
Related parts for 741C083333J
GROMMET EDGE SLOT PE NATURAL datasheet.pdf
CAP CER 2.7UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 4A SYNC 16LFCSP datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 12A 7.2 MOHM SMD datasheet.pdf
CABLE PLUG 4POLE datasheet.pdf
N TYPE JACK STR BLKHD RG58 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf