CTS Electronic Components 741C083390J
741C083390J picture photo
Mfg. Part Number
741C083390J
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 39 OHM 0804
Datasheet Download
741C083390J.pdf
Availability of 741C083390J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
741C083390J Order Process
Ship out your order
Specifications of 741C083390J
Internal Part NumberEIS-741C083390J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series741
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)39
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0804, Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.079" L x 0.039" W (2.00mm x 1.00mm)
Height0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)741C083390J
Related Links741C0, 741C083390J Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
741C083390J Details Description
Related parts for 741C083390J
RES SMD 1.78 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
INDUCTOR COM MODE 10.0MH T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 106.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 104K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 68 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf