CTS Electronic Components 741C083391J
741C083391J picture photo
Mfg. Part Number
741C083391J
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 390 OHM 0804
Datasheet Download
741C083391J.pdf
Availability of 741C083391J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
741C083391J Order Process
Ship out your order
Specifications of 741C083391J
Internal Part NumberEIS-741C083391J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package10,000
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)390
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.079" L x 0.039" W (2.00mm x 1.00mm)
Height0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)741C083391J
Related Links741C0, 741C083391J Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
741C083391J Details Description
Related parts for 741C083391J
CAP CER 120PF 3KV C0G 1812 datasheet.pdf
IC MODULE MICRO 16MHZ FLATPACK datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 80MA SC82AB datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 9.2NS 256FBGA datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 110UH 66MA 13 OHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 300MA 230 MOHM datasheet.pdf
ARR SEC 175V 2-POLE W/O BRKT datasheet.pdf