CTS Electronic Components 741C083560J
741C083560J picture photo
Mfg. Part Number
741C083560J
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 56 OHM 0804
Datasheet Download
741C083560J.pdf
Availability of 741C083560J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
741C083560J Order Process
Ship out your order
Specifications of 741C083560J
Internal Part NumberEIS-741C083560J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series741
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0804, Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.079" L x 0.039" W (2.00mm x 1.00mm)
Height0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)741C083560J
Related Links741C0, 741C083560J Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
741C083560J Details Description
Related parts for 741C083560J
CABINET ALUM BLACK 8.5"L X 8"W datasheet.pdf
IC DAC TRPLE V-OUT 8BIT 14-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 950MA 200 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
FLASHER THERM 12V 2TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 119.4 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf