CTS Electronic Components 741C083560JP
741C083560JP picture photo
Mfg. Part Number
741C083560JP
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 56 OHM 0804
Datasheet Download
741C083560JP.pdf
Availability of 741C083560JP
QUANTITY
741C083560JP Order Process
Ship out your order
Specifications of 741C083560JP
Internal Part NumberEIS-741C083560JP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information740-746 Series Cert of Compliance
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.079" L x 0.039" W (2.00mm x 1.00mm)
Height0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)741C083560JP
Related Links741C08, 741C083560JP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
741C083560JP Details Description
Related parts for 741C083560JP
TRIMMER 250K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
SENSOR PROX NO 12-24VDC 5MM datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
3M POWER CABLE CAGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 100MM BGS/FGS NPN datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
DOUBLE M8 LONG PW 2M NPN NO datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FUSE BUSS SMALL DIMENSION datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf