CTS Electronic Components 741C083750JP
741C083750JP picture photo
Mfg. Part Number
741C083750JP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 75 OHM 0804
Datasheet Download
741C083750JP.pdf
Availability of 741C083750JP
QUANTITY
741C083750JP Order Process
Ship out your order
Specifications of 741C083750JP
Internal Part NumberEIS-741C083750JP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series741
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0804, Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.079" L x 0.039" W (2.00mm x 1.00mm)
Height0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)741C083750JP
Related Links741C08, 741C083750JP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
741C083750JP Details Description
Related parts for 741C083750JP
RELAY OPTO SPST-NO 120MA 350V datasheet.pdf