CTS Electronic Components 741X043560J
741X043560J picture photo
Mfg. Part Number
741X043560J
Brief Description
RES ARRAY 2 RES 56 OHM 0404
Datasheet Download
741X043560J.pdf
Availability of 741X043560J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
741X043560J Order Process
Ship out your order
Specifications of 741X043560J
Internal Part NumberEIS-741X043560J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package10,000
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Number of Resistors2
Number of Pins4
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0404 (1010 Metric), Convex
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.039" W (1.00mm x 1.00mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)741X043560J
Related Links741X0, 741X043560J Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
741X043560J Details Description
Related parts for 741X043560J
VARISTOR 387V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 110MA 4.3 OHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 32CHAN SER 56-TQFN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 20POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 380MA 200 MOHM datasheet.pdf