CTS Electronic Components 741X083202JP
741X083202JP picture photo
Mfg. Part Number
741X083202JP
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 0804
Datasheet Download
741X083202JP.pdf
Availability of 741X083202JP
QUANTITY
741X083202JP Order Process
Ship out your order
Specifications of 741X083202JP
Internal Part NumberEIS-741X083202JP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0804, Convex, Long Side Terminals
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.079" L x 0.039" W (2.00mm x 1.00mm)
Height0.022" (0.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)741X083202JP
Related Links741X08, 741X083202JP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
741X083202JP Details Description
Related parts for 741X083202JP
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V 50W OUT datasheet.pdf
XFRMR 40VA SNAP-IN datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CLOCK GEN 2/4/8 3.3V 16-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf