CTS Electronic Components 741X083272JP
741X083272JP picture photo
Mfg. Part Number
741X083272JP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 2.7K OHM 0804
Datasheet Download
741X083272JP.pdf
Availability of 741X083272JP
QUANTITY
741X083272JP Order Process
Ship out your order
Specifications of 741X083272JP
Internal Part NumberEIS-741X083272JP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series741
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0804, Convex, Long Side Terminals
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.079" L x 0.039" W (2.00mm x 1.00mm)
Height0.022" (0.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)741X083272JP
Related Links741X08, 741X083272JP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
741X083272JP Details Description
Related parts for 741X083272JP
TXRX MULT-MODE 850NM 1.3GBIT datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN JACK MONO 3.5MM VERTICAL datasheet.pdf
CABLE AMC-MCX BLKHEAD JACK 100MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf