CTS Electronic Components 741X083272JP
741X083272JP picture photo
Mfg. Part Number
741X083272JP
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 2.7K OHM 0804
Datasheet Download
741X083272JP.pdf
Availability of 741X083272JP
QUANTITY
741X083272JP Order Process
Ship out your order
Specifications of 741X083272JP
Internal Part NumberEIS-741X083272JP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0804, Convex, Long Side Terminals
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.079" L x 0.039" W (2.00mm x 1.00mm)
Height0.022" (0.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)741X083272JP
Related Links741X08, 741X083272JP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
741X083272JP Details Description
Related parts for 741X083272JP
PCB COPPERCLAD 12X12 1/16" 2SIDE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 76.8KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
HD EJECT VT TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN FEMALE M12 datasheet.pdf
CONN FFC datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.1A 56.4 MOHM datasheet.pdf