CTS Electronic Components 741X163122JP
741X163122JP picture photo
Mfg. Part Number
741X163122JP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 1.2K OHM 1506
Datasheet Download
741X163122JP.pdf
Availability of 741X163122JP
QUANTITY
741X163122JP Order Process
Ship out your order
Specifications of 741X163122JP
Internal Part NumberEIS-741X163122JP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series741
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±5%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1506, Convex, Long Side Terminals
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.156" L x 0.063" W (3.95mm x 1.60mm)
Height0.022" (0.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)741X163122JP
Related Links741X16, 741X163122JP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
741X163122JP Details Description
Related parts for 741X163122JP
IC REG CTRL BST FLYBK INV 10MSOP datasheet.pdf
LED WEDGE BASED T5 526NM 6V GRN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 4V 20% 0805 datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 1000MM 0.81 datasheet.pdf
RES 470 OHM 25W 5% RADIAL datasheet.pdf
COMBO 7W2 M PCB R/A G50 50O Z datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf